عطاری بهار

طب سنتی - گیاهان دارویی

اسکلت
Related image
اسکلت به بدن شکل می دهد.بعنوان تکیه گاهی برای آن عمل می کند.این اسکلت از 206استخوان تشکیل می شودکه خود تحت حمایت غضروف(یک ماده سفت ولیفی)قراردارند.اسکلت محوری(جمجمه؛ستون فقرات؛قفسه سینه)از 80استخوان تشکیل می شودواز مغز,طناب نخاعی؛قلب وریه حفاظت میکند.
اسکلت جانبی  126استخوان داردوشامل استخوانهای اندامهای ترقوه؛استخوان کتف واستخوان های لگن است.تمام استخوانها بافت های زنده هستند وسلول هایی دارند که مرتبا مواد جدید جایگزین استخوان قدیمی میشوند.استخوان ها؛حاوی یک ماده نرم وچربی دار هستندکه مغز استخوان نام دارد.اطراف آن استخوان اسفنجی قرار میگیردکه خود بااستخوان متراکم که چگالی بیشتری دارد محصور می شود.مغز استخوان در ستون فقرات,جمجمه؛دنده ها و گردن سلول خونی را می سازد.
انواع مفصل:مفصل در محل اتصال هریاچند استخوان تشکیل میشوند.انواع مختلف مفاصل؛درجات مختلفی از حرکت را تامین میکند.تعداد کمی از مفاصل؛ازجمله مفاصل جمجمه ثابت هستند.مفاصل نیمه متحرک مثل ستون فقرات؛پایداری وتا حدی انعطاف پذیری را تامین میکنند.
ستون فقرات:ستون فقرات که ستون مهره ها نیز خوانده میشوند.بدن را در وضعیت قائم نگه میدارد.تگیه گاه سر است وطناب نخاعی را دربرگرفته است.ازآن محافظت میکند.ستون فقرات از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است.مفاصل ودیسک های حاوی بافت لیفی در بین مهره ها؛ستون فقرات را انعطاف پذیر میکنند.وباعث پایداری رباطها وعضلات وکنترل حرکات آن میشوند.
Related image
حواس
حواس ما؛ماراازتمام جنبه های محیط خودآگاه می شازند؛چشمها اطلاعات بینایی را فراهم میکنند؛گوشها صورت را تشخیص می دهند ودر تعادل نیز نقش دارند.بینی وزبان به ترتیب به بوها ومزه های مختلف پاسخ می دهندواعصاب حسی پوست؛ماراقاد به احساس تماس فیزیکی "لمس"تغییرات دما ودرد میکنند ودرهرمورد اطلاعات محیطی که بوسیله اعضای حسی تشخیص داده می شود.
بوسیله اعصاب به مغز منتقلمی شوند.ودرآنجا مورد تجزیه وتحلیل قرار می گیرند.
بینایی
اعضای بینایی؛چشمها هستند شعاع های نوری که به هر چشم وارد میشود.بوسیله قرنیه وعدسی متمرکز شده روی شبکیه می افتند ویک تصویر وارونه برروی آن تشکیل می دهند.سلولهای شبکیه این تصویر رابه تکان های الکتریکی تبدیل می کنند که از طریق عصب بینایی به مغز میروند ودرآنجا رمز گشایی شده؛باعث بینایی میشوند.عنبیه اندازه مردمک را تغییر داده؛مقدار نوری را که به شبکیه می رسدراکنترل میکند.رگهای خونی شبکیه ولایه ای بنام مشیمیه؛مواد غذایی را به چشم می رساند.
عطاری بهار
نمای شبکیه:سلولهای شبکیه,رنگ وشدت نوررا ثبت میکنند؛درپشت شبکیه دیسک بینایی قرار دارد که درآنجا رشته های عصبی بهم نزدیک شده؛عصب بینایی را تشکیل می دهندورگهای خونی وارد چشم میشوند.دیسک هیچ گونه سلول حساس به نورندارد ونقطه کور خوانده میشود.
شنوایی وتعادل
گوش نه تنها وظیفه شنیدن بلکه برقراری تعادل را نیز به عهده دارد؛گوش شامل قسمتهای خارجی میانی وداخلی است؛گوش خارجی امواج صوتی رابه پرده صماخ میرساند وباعث لرزش آن میشود.استخوانهای گوش میانی,این لرزشها را به گوش داخلی منتقل میکنند.این پیامها در انجا به پیام های الکتریکی تبدیل می شوند؛این پیام ها از طریق سلول های عصبی به مغز رفته ومورد تجزیه وتحلیل قرار می گیرند.گوش داخلی هم چنین ساختارهایی دارد که با تشخیص وضعیت وحرکت سربه تعادل کمک کرده وبه ما اجازه می دهند بدون آن که بیفتیم قائم بایستیم وحرکت کنیم.
ساختار گوش:گوش خارجی شامل لاله(قسمت قابل مشاهده)ومجرای گوش است که به پرده صماخ ختم میشود.گوش میانی حاوی 13 استخوان ظریف است که پرده صماخ را به غشای جداکننده گوش میانی وداخلی مرتبط میکنند.حلزون که حاوی گیرنده های حس شنوایی است ونیز ساختار تنظیم کننده تعادل است در گوش داخلی قراردارند.
عطاری بهار
بویایی
مولکولهای بودارباورودبه بینی؛مژه های(موهای ظریف)متصل به سلول های گیرنده سقف حفره بینی را تحریک میکنند.این گیرنده ها پیام هاراازطریق عصب بویایی به پیاز بویایی متصل میکنند که پیام ها را به مغز می برد.
 چشایی
مزه ها بوسیله جوانه های چشایی تشخیص داده میشود؛این ساختارها در دهان وگلو قرار دارند واکثرآنها حدود 1000عدد در سطح فوقانی زبان واقع شده اند.آنها تنها می توانند 4 مزه اصلی را تشخیص دهند.شیرینی-ترشی-شوری-تلخی.
هرمزه بوسیله جوانه های چشایی واقع در یک ناحیه خاص در کناره ها؛شوری در جلو؛شیرینی در نوک؛حس بویایی ما بهمراه این 4 مزه اصلی ماراقادر به افتراق طیف وسیعی از مزه های جزئی تر میکند.
عطاری بهار
ساختارجوانه چشایی:موادداخل دهان در تماس با موهای ظریفی قرارمیگیرندکه روی جوانه های چشایی زبان واقع هستند این موها؛تکانه هایی عصبی تولید می کنند که از طریق رشته های عصبی به یک ناحیه تخصص یافته در مغز می روند.
لامسه
حس لامسه شامل حواسی چون درد؛فشار؛ارتعاش ودماست ؛این حواس بوسیله دونوع گیرنده واقع در زیر پوست تشخیص داده می شوند.انتهای عصبی آزاد(بدون پوشش)وانتهای عصبی پوشیده بصورت اجسام حسی؛انواع مختلف انتهای عصبی یا اجسام حسی؛حواس ویژه را می گیرند.تعداد گیرنده ها در بدن فرق می کند برای مثال:نوک انگشتان دست به شدت حساس هستند وگیرنده های زیادی دارند.درحالیکه ناحیه میانی پشت گیرنده های کمتری دارد.
عطاری بهار
گیرنده های لامسه:لمس بوسیله گیرنده های مختلفی در سطوح مختلف پوست انجام می شود.گیرنده های عصبی آزاد در نزدیک سطح پوست؛به  لمس-درد-فشار ودما پاسخ می دهند.که اجسام مرکل ومایسنر؛لمس ظریف واجسام پاچینی فشار عمقی وارتعاش را تشخیص می دهد.
درود خداوند به روح مقدس شیخ الرئیس ابوعلی سینا و پدرم استاد حکیم خیرالله کریمیان

سلامتی تاج زرینی است بر سر افراد سالم که فقط بیماران قادر به دیدن آن می باشند.

علی کریمیان


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات