عطاری بهار

دارویی که بدن شما را رسماً به پفک تبدیل می‌کند!

عطاری بهار
در پزشکی امروز از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین دارو‌ها برای کاهش التهاب و کنترل بسیاری از بیماری‌های مزمن محسوب می‌شوند، اما استفاده به جا و میزان مناسب آن بسیار حائز اهمیت است.

آمپول دگزامتازون عوارضی را در پی دارد، اما برای بعضی بیماری‌ها لازم است و پزشکان باید تجویز کنند؛ بنابراین نمی‌توانیم بگوییم مضرات آن بیشتر از منافع آن است و باید از لیست دارو‌ها حذف شود.

قبول داریم که تجویز دگزامتازون برای یک سرماخوردگی معمولی نیاز نیست، ولی برای بیماری‌های خود ایمنی ضروری است، چون بیمار در صورت عدم استفاده از آن وضعیت بدتری پیدا می‌کند.

دگزامتازون و عدم جذب کلسیم در بدن

به کسانی که به طور مداوم مجبورند از آمپول دگزامتازون استفاده کنند هم توصیه می‌کنیم حتما از مکمل کلسیم استفاده کنند، زیرا پس از تزریق این آمپول تا یک ماه کلسیم در بدنشان جذب نمی‌شود و پس از سنین چهل سالگی به پوکی استخوان شدید مبتلا خواهند شد. اما متأسفانه پزشکان این نکته را کمتر به بیمار یادآور می‌شوند و بیماران هم اطلاعات لازم در اینباره ندارند.

تعدادی از پزشکان برای اینکه زودتر جواب بگیرند و محبوبیت و مقبولیتشان نزد بیمار بیشتر شود، در هر نسخه‌ی خود یک آمپول دگزا می‌نویسند در حالیکه برای خیلی از بیماری‌ها واقعا لازم نیست.

دگزا نباید برای سرماخوردگی تجویز شود!

متأسفانه چند سالیست تجویز این آمپول توسط برخی پزشکان زیاد و بی رویه شده و اکثرا برای سرماخوردگی‌های ویروسی و باکتریایی این آمپول را تجویز می‌کنند در حالیکه اگر فرد با دارو‌های معمولی و استراحت دوره سرماخوردگی خود را طی کند حالش بهبود می‌یابد.

دگزامتازون شاید ظاهرا سرماخوردگی را چند روزی بهبود می‌بخشد و علائم آن را از بین می‌برد، اما بیماری به طور نهفته در بیمار باقی می‌ماند و دوباره بزودی عود می‌کند.

عدم استفاده مداوم از آمپول دگزا

بر حسب کارم به داروخانه‌های متعددی سر میزنم و خوشبختانه تا به حال مورد خاصی را ندیده ام که بر اثر تزریق آمپول دگزامتازون اتفاق جدی و خاصی برایش افتاده باشد.

به افراد استفاده مداوم از این آمپول را توصیه نمی‌کنم و تأکید می‌کنم که براساس شرایط بیمار و به تفکیک بیماری‌ای که هر فرد دارد باید دگزامتازون توسط پزشک تجویز شود.

ممنوعیت برای کودکان و فشار خونی‌ها

دگزامتازون در واقع نوعی کورتون است و تجویز آن برای بیماری‌های خود ایمنی ضروری است وبرخی بیماران مجبورند هر روز این آمپول را استفاده کنند، چون در صورت عدم استفاده امکان دارد وضعیتشان بدتر می‌شود یعنی استخوان هایشان شکل خود را از دست دهند و یا بدنشان ورم کند.

دگزامتازون برای افراد زیر سه سال و کسانی که فشار خون بالای ۱۶ دارند اصلا توصیه نمی‌شود. همچنین برای افراد بالای سه سال یا افرادیکه بیماری خاصی، چون دیابت دارند نیز یک دوم آن باید تزریق شود.

توصیه می‌کنیم خود بیماران نیز دقت بیشتری در تزریق این دارو داشته باشند و اگر برای سرماخوردگی به پزشک کردند و پزشک این دارو را تجویز کرد، آن را تزریق نکنند و فقط در صورت ابتلا به بیماری‌های خودایمنی و یا بیماری‌های جدی‌تر آن را می‌توانند استفاده کنند.

عطاری بهار

عوارض جدی تزریق مداوم دگزا بعد از چهل سالگی

باید به پزشکان اطلاع رسانی شود که کمتر برای بیماری‌های پیش پا افتاده و سرماخوردگی که با دارو‌های معمولی به راحتی درمان می‌شود دگزامتازون را تجویز کنند و حتما مصرف مکمل کلسیم را به بیمارانی که مجبورند از این دارو استفاده کنند گوشزد کنند.

کسانی که چند سال یکبار از این آمپول استفاده می‌کنند، عوارض جدی‌ای تهدیدشان نمی‌کند، اما برای کسانی که بر حسب عادت مثلا سالی چندبار از آن استفاده می‌کنند یا بیمارانی که مجبورند برای بیماری جدی خود آن را تزریق کنند، می‌تواند در طولانی مدت و بعد از سنین ۴۰ سالگی بسیار پر خطر و آسیب زا باشد.

قارچ‌های سمی چه نشانه‌هایی دارد؟

عطاری بهار
مسمومیت‌های ناشی از مصرف قارچ‌های خودرو در طبیعت هشدار جدی است و به مردم توصیه میشود که از مصرف قارچ‌های خودرو و یا فله‌ای خودداری کنند.

با توجه به اوضاع جوی و بارندگی‌های اخیر رویش قارچ خودرو طبیعتاً افزایش یافته و برخی از افراد ممکن است برای تأمین معاش به چیدن قارچ‌های خودرو و فروش آن‌ها اقدام کنند.

با تأکید بر اینکه تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی بر اساس ظاهر برای اغلب افراد دشوار بلکه ناممکن است، تصریح  در واقع معیار تشخیص دقیقی بر اساس ظاهر وجود ندارد و متأسفانه بخشی از قارچ‌هایی که در طبیعت بوده و افراد استفاده می‌کنند سمی است و هر ساله صدها نفر مسموم و متأسفانه تعدادی از هموطنان مان در اثر مصرف این قارچ‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

توصیه می‌شود از قارچ‌های خودرو و فله‌ای استفاده نشود و مردم از قارچ‌های دارای بسته‌بندی مشخص و مجوز بهداشتی استفاده کنند و بدانند که مصرف قارچ‌ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نشان دهنده غیر سمی بودن قارچ برای انسان نیست.

برخی از روش‌ها و معیارهای سنتی مانند تغییر رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ، وجود حشرات در اطراف قارچ و محل رویش قارچ معیار علمی و صحیحی برای تشخیص عدم سمیت قارچ در همه موارد نیست.

هر چند در برخی موارد حرارت برخی از مواد سمی موجود در قارچ‌ها را از بین می‌برد، با این وجود برخی از سموم موجود در قارچ‌ها مقاوم به گرما بوده و فرآیندهای آماده سازی غذا مانند کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن، بخار پز کردن قادر به تخریب کامل مواد سمی موجود در قارچ نیست.

در خصوص علائم مسمومیت گوارشی ناشی از مصرف قارچ‌های:تهوع، استفراغ، سرگیجه، دل درد، کاهش هشیاری، ضعف عضلانی، تشنج و زردی و … از علائم این نوع مسمومیت است و در صورت بروز علائم و نشانه‌های گوارشی به صورت تأخیری بین ۵ تا ۱۲ ساعت پس از مصرف خوراکی قارچ، فرد را باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی منتقل کرد.

خطرات مصرف جگر آب‌دار

عطاری بهار
افزایش کشتار خانگی گوسفندان در ماه رمضان خطر ابتلاء به تب کریمه کنگو را افزایش می‌دهد.

بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی خطرناک مشترک بین انسان و دام است،دربرخی از ایام سال نظیر عید قربان، ماه محرم و ماه رمضان که احتمال کشتار خانگی دام‌ها خارج از کشتارگاه افزایش می‌یابد در صورت بی توجهی به نکات بهداشتی خطر ابتلاء به تب کریمه کنگو افزایش می‌یابد.

براساس آمار وزارت بهداشت، ۴۱ نفر در سه ماهه بهار سال گذشته به این بیماری مبتلا شدند و متأسفانه پنج نفر نیز جان خود را از دست دادند،احتمال ابتلاء به این بیماری در فصل بهار بیشتر است و اگر به موقع درمان نشود احتمال خطر مرگ را در پی دارد.

گزیدگی با کنه، تماس با ترشحات دام بیمار، مصرف گوشت دام بیمار و باد کردن پوست گوسفند با دهان را از مهمترین راه‌های ابتلاء به تب کریمه کنگو عنوان کرد و گفت: در کشتارهای خانگی که فرد برای جدا کردن پوست گوسفند از گوشت، با دهان خود اقدام به باد کردن و دمیدن زیر پوست می‌کند به دلیل مماس شدن لب و دهان با لاشه گوسفند خطر بیشتری برای ابتلاء وجود دارد.

تاکید میشود افراد و قصاب‌ها باید برای باد کردن پوست گوسفند از تلمبه استفاده کنند و در صورت عدم دسترسی به تلمبه می‌توانند با استفاده از شلنگ و یا نی، هوا را به زیر پوست گوسفند منتقل کنند،این اقدام باید به گونه‌ای باشد که هیچ تماسی بین دهان افراد و لاشه گوسفند برقرار نشود.

برای پیشگیری از ابتلاء به تب کریمه کنگو در ابتدا نباید دام‌ها خارج از کشتارگاه ذبح شوند و در صورت ذبح در مراسم مذهبی، حضور و نظارت توسط دامپزشک الزامی است، چرا که در صورت کشتار دام زیر نظر سازمان دامپزشکی خطرات بهداشتی رفع می‌شود.

گوشت‌های عرضه شده دارای مهر سازمان دامپزشکی ایمن و سالم هستندوافرادی که اقدام به ذبح گوسفند در منزل می‌کنند، برای ذبح و قطعه کردن گوشت حتماً از دستکش استفاده کنند.

نگهداری گوشت حاصل از کشتار خانگی به مدت ۲۴ ساعت در یخچال تاکید واین اقدام منجر به تولید اسید در داخل گوشت شده و اسیدی شدن گوشت موجب نابودی ویروس عامل تب کریمه کنگو می‌شود.

به هیچ وجه گوشت گرم حاصل از کشتار خانگی را مستقیماً در فریزر قرار داد،سرمای شدید فریزر آنزیم‌های گوشت را متوقف می‌کند بنابراین گوشت اسیدی نشده و ممکن است ویروس تب کریمه کنگو در گوشت زنده بماند.

مواد غذایی به خطرات حاصل از مصرف جگر نیم پخته یا آبدار اشاره و بیان کرد: در صورت ذبح خانگی دام، تنها راه سالم سازی ویروس تب کریمه کنگو پخت کامل جگر است.

حیواناتی نظیر گاو، گوسفند، بز و حتی شتر مرغ می‌توانند حامل این بیماری باشند اما مرغ معمولاً به این ویروس مبتلا نشده و مردم نگران مصرف گوشت مرغ نباشند،علائم این بیماری در انسان شامل تب، لرز، درد عضلانی و خون ریزی شدید زیرپوستی است بنابراین افراد در صورت مشاهده این علائم سریعاً و بدون درنگ به مراکز درمانی مراجعه کنند.