Image result for ‫عکس آیا میدانید پزشکی‬‎ 

پیش از آنکه دیر شود نشانه‌های این بیماری مرگبار را بشناسید

Image result for ‫عکس سکته قلبی‬‎

سکته قلبی به معنای مسدود شدن رگ‌های قلبی است که در آن قسمتی از عضله قلب از بین می‌رود در نتیجه سکته قلبی رخ می‌دهد.

خون از طریق شریان‌ها غذا و اکسیژن را در دسترس سلول‌های اعضای بدن قرار می‌دهد؛ در این بین عضله قلب برای خون‌رسانی به اعضای بدن به‌صورت مستقل و دائم به ذخیره اکسیژن نیاز دارد، در سطح قلب ۲ شریان اصلی تغذیه کننده عضله قلب به نام عروق کرونر راست و چپ قرار دارند که عضله قلب اکسیژن و مواد مغذی خود را از طریق انشعابات این شریان‌ها بدست می‌آورد.

با رسوب تدریجی کلسترول و سایر مواد چربی موجود در خون در دیواره داخلی شریان‌ها، پلاک‌هایی ایجاد می‌شود که به سفت و سخت شدن جدار شریان در آن منطقه منجر خواهد شد؛ به این شرایط آترواسکلروز یا تصلب شرائین می‌گویند.

رسوب چربی در شریان به‌صورت طبیعی از کودکی آغاز می‌شود؛ البته ممکن است همه شریان‌ها دچار تصلب شوند، اما در این بین شریان‌های کرونر قلب و شریان‌های مغزی از همه مهمتر هستند؛ با رسوب مواد چربی در عروق کرونر قلب در طول زمان به‌تدریج پلاک‌های شکل گرفته ضخیم‌تر شده و داخل شریان‌ها را تنگ و باریک کرده و در نهایت جریان خون عضله قلب را کم یا در نهایت متوقف خواهند کرد؛ به حالتی که خون ناکافی به عضله قلب می‌رسد کم خونی عضله قلب یا ایسکمی می‌گویند که این وضعیت سبب ایجاد درد قلبی می‌شود.

اگر سطح پلاک‌های چربی در دیواره شریان ترک خورده یا زخمی شود، به علت عبور خون در رگ کم کم روی آن سطح، لخته خون تشکیل می‌شود؛ اگر یک لخته خون در شریان باریک و به‌طور کامل مسیر جریان خون را مسدود کند، چون عضله قلب از اکسیژن محروم می‌شود، آسیب می‌ببیند و بخشی از بافت عضله قلب که توسط آن شریان تغذیه می‌شود، می‌میرد پزشکان به این وضعیت حمله قلبی یا در اصطلاح پزشکی به علت آسیب دائمی عضله قلب، سکته قلبی (انفارکتوس میوکارد) می‌گویند.

علائم بروز حمله قلبی چیست؟

احساس پری، احساس فشار آزار دهنده، سنگینی، ناراحتی یا درد در وسط قفسه سینه که بیشتر به‌طور ناگهانی رخ دهد و به مدت طولانی برای بیش از چند دقیقه (۲ دقیقه) ادامه یابد از علائم بروز حمله قلبی هستند، به‌خصوص اگر درد به شانه‌ها، گردن یا بازو‌ها، گلو و فک پایین منتشر شود؛ گاهی افرادی که دچار درد قلبی می‌شوند این درد و ناراحتی را به‌صورت احساس فشار ناشی از ایستادن فردی بر روی قفسه سینه یا احساس فشار ناشی از پیچیدن طناب بدور قفسه سینه شرح می‌دهند.

سایر نشانه‌ها شامل احساس سبکی سر، سرگیجه شدید بدون علت، غش، تنگی نفس (درحال استراحت یا در حال فعالیت)، عرق کردن و ناراحتی معده هستند و ممکن است همراه با درد سینه یا تنگی نفس حالت تهوع نیز رخ دهد؛ باید بخاطر داشت همیشه در حمله قلبی تمام این علائم با هم رخ نمی‌دهد و ممکن است در هر فرد نشانه‌های مختلفی وجود داشته باشد.

بطور معمول درد و ناراحتی بسیار شدید است، اما در بعضی موارد ممکن است شدت درد معمولی باشد و گاهی نیز بیمار بعلت خفیف بودن نشانه‌ها از درخواست کمک خودداری کند؛ ممکن است در بعضی از بیماران درد سینه وجود نداشته باشد و فقط نشانه‌هایی از درد در بازو یا گلو داشته باشند.

درد‌های تیر کشنده جزء علائم قلبی نیستند

به‌طور معمول درد‌های تیر کشنده جزء علائم قلبی نیستند؛ درد ناگهانی یا ناراحتی سینه نه تنها برای خود بیمار ترسناک است بلکه برای اطرافیان فرد نیز نگران کننده است، اغلب اوقات وقتی مردم دارای نشانه ها‌ی حمله قلبی هستند، بطور طبیعی منکر این اتفاق می‌شوند و امیدوار هستند که این وضعیت مربوط به شرایط دیگری مانند مشکل سوء هاضمه یا کشیدگی عضلانی سینه باشد، در نتیجه در رفتن به بیمار ستان تاخیر می‌کنند.

این کار می‌تواند مرگ آور باشد، زمان در این واقعه بسیار حیاتی است و هر دقیقه برای رسیدن به بیمارستان یا برای دریافت کمک پزشکی ارزش دارد؛ هر چه درمان زودتر انجام شود، عضله قلب کمتر آسیب می‌بیند و احتمال بقا افزایش می‌یابد، اگر هر یک از علائم هشدار دهنده حمله قلبی وجود داشته باشد، دقایق حیاتی نباید تلف شود، باید سریعتر اقدام کرد.

علت بروز سکته قلبی چیست؟

سکته قلبی به معنای مسدود شدن رگ‌های قلبی است که در آن قسمتی از عضله قلب از بین می‌رود در نتیجه سکته قلبی رخ می‌دهد؛ در این بیماری رگ به طور ناگهانی مسدود می‌شود که پلاک داخل عروق پاره شده و یک لخته در رگ می‌نشیند.

بیماری سکته قلبی اغلب منجر به از بین رفتن فرد می‌شود و یا ممکن است قسمت بزرگی از عضله قلبی از بین برود و عوارض دیگری ممکن است داشته باشد؛ عوامل خطرسازی وجود دارد که می‌توانند زمینه ساز سکته قلبی شوند.

مصرف دخانیات، فشار خون بالا، بیماری قند، وزن بالا، آلودگی‌ها، تغذیه نامناسب، سابقه قامیلی، چربی خون بالا، کم تحرکی از مواردی هستند که به سکته قلبی منجر خواهند شد.

درد قفسه سینه شایع‌ترین علائم سکته قلبی است که فرد بیشتر در ناحیه میانی سینه احساس درد، احساس فشار قفسه سینه همراه با انتشار به دو دست، انتشار به پشت و همراه با تهوع و استفراغ است؛ سکته قلبی در سال‌های اخیر در بین جوانان شیوع زیادی داشته که منجر به مرگ آن‌ها شده است و باید سعی کرد از این بیماری پیشگیری کنیم.

برای پیشگیری از این بیماری توصیه می‌شود عوامل خطر را کنترل کنیم، این عوامل خطر شامل مصرف دخانیات، استرس، آلودگی، وزن بالا و بیماری‌های زمینه‌ای است؛ بیماری‌های زمینه‌ای شامل چربی خون، فشار خون، دیابت، وزن بالا و غیره است که در قدم اول باید این بیماری‌ها را درمان کنیم که باعث می‌شود عوارض سکته قلبی کاهش یابد.

اگر فردی علائمی شبیه سکته قلبی را داشت باید سریعاً به مرکز درمانی مراجعه کند چراکه هر چه زودتر نسبت به درمان اقدام کنیم می‌توانیم از مرگ جان سالم به در ببریم قابل ذکر است درد در قفسه سینه شایع‌ترین علائم سکته قلبی است و توصیه می‌شود افراد به محض احساس درد در قفسه سینه به پزشک مراجعه کنند خوب است بدانیم در پیش آگاهی سکته قلبی از شروع علائم تا درمان زمان از دست رفته مهم است و نباید زمان را از دست بدهیم.

استرس یکی از اصلی‌ترین عوامل بروز سکته قلبی است و توصیه می‌شود استرس را در قدم اول کاهش دهید شهرنشینی یکی دیگر از عوامل بروز سکته قلبی است از این رو توصیه می‌شود برای جلوگیری از سکته قلبی استرس را از خود دور کنید.

دخانیات و الکل از علل اصلی سرطان‌های دهان


Related image
یکی از عوارض اصلی دخانیات، ایجاد بیماری‌های ریوی و از کار افتادگی است. یکی از مهم‌ترین پیامدهای مصرف دخانیات ابتلا به انواع سرطان‌ها بویژه سرطان‌های لب، دهان، گونه، لثه و... است.

البته این درصد در زنان و مردان متفاوت است؛ در مردان چهار درصد کل سرطان‌هایی که اتفاق می‌افتد و در زنان نیز دو درصد از سرطان‌ها مربوط به سرطان دهان است.

با افزایش سن و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، شانس ابتلاء به سرطان دهان افزایش یافته و از سن ۴۰ سالگی به بعد شیوع آن در افراد بیشتر می‌شود. طبق مطالعات صورت گرفته بیشترین میزان ابتلاء به سرطان دهان را هم در ۶۰ سالگی در نظر می‌گیرند.

تحقیقات نشان می‌دهد بیش از ۵۰ درصد کسانی که به سرطان‌های دهانی مبتلا شده‌اند، سابقه استفاده از دخانیات دارند. از آنجایی که ماده اصلی تشکیل دهنده سیگار، تنباکو است که مقادیر قابل توجهی نیکوتین در آن وجود دارد، زمینه ابتلا به سرطان دهان از این طریق شکل می‌گیرد. البته تنها کشیدن سیگار این شانس را افزایش نمی‌دهد، بلکه کسانی هم که اقدام به جویدن و بلع تنباکو می‌کنند نیز در خطر ابتلا به سرطان هستند.

هشدار نسبت به مصرف آدامس‌های نیکوتین‌دار

در کشورهای همسایه نظیر افغانستان و پاکستان ماده مخدری به نام «ناس» به صورت جویدنی مصرف می‌شود،این روش استفاده از تنباکو حتی می‌تواند به مراتب خطرناک‌تر از مصرف سیگار باشد. حتی آدامس‌هایی که با عنوان آدامس نیکوتین‌دار در بازار عرضه می‌شوند نیز آسیب‌رسان و اعتیادآور است. همچنین از دیگر مواردی که احتمال ابتلاء به سرطان دهان را افزایش می‌دهد انفیه کردن تنباکو است.

نقش الکل و دخانیات در ابتلا به سرطان دهان: شانس ابتلاء به سرطان در کسانی که سیگار و الکل را همزمان مصرف می‌کنند، نسبت به کسانی که تنها یکی از این دو ماده را مصرف می‌کنند، بیشتر است.

البته موارد دیگر هم در ابتلا به سرطان‌های مجموعه دهان نقش دارند. به طور مثال قرار گرفتن در طولانی مدت در معرض نور آفتاب می‌تواند عامل ایجاد سرطان لب باشد. سرطان دهان می‌تواند در نسج نرم و مخاط دهان یعنی لب‌ها، گونه، لثه، زبان و سقف و کف دهان دیده شود که بیشتر شیوع دارند. همچنین بخشی از سرطان در نسج سخت دهانی یعنی بافت استخوانی می‌تواند بروز کند. سرطان در غدد بزاقی هم داریم که البته شیوع کم‌تری از سرطان‌های نسج نرم دارد.

علایم سرطان دهان

برای درمان سرطان‌های دهان اگر تشخیص به موقع انجام شود، می‌توان به سرعت روند درمان را پیش‌ برد تا شاهد تأثیر گذاری کم‌تر سرطان بر محیط دهان باشیم. به خصوص اگر سرطان از نسج نرم به ناحیه استخوانی فک سرایت نکرده باشد، مراحل درمان سریع‌تر طی می‌شود. شایع‌ترین علامت در سرطان دهان زخم‌هایی هستند که مدت طولانی در دهان هستند و خوب نمی‌شوند. پس بهتر است کوچک‌ترین علائم را هم جدی بگیرید. همچنین برخی ضایعاتی که تغییر رنگ مخاط را به همراه دارند، ضایعات سفید رنگ که پوسته پوسته شدند و یا ضایعات قرمز رنگی که در مخاط دهان ایجاد شده و خوب نمی‌شوند می‌توانند پیش‌زمینه‌ای برای ابتلا به سرطان دهان باشند که باید به آنها توجه کرد.

درمان سرطان‌های دهان:درمان این سرطان نیز مانند سایر سرطان‌ها با جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی صورت می‌گیرد که انتخاب نوع درمان بسته به پیشرفت بیماری، متفاوت است. در بیمارانی که سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف شده مانند بیماران مبتلا به ایدز، احتمال ابتلا به سرطان دهان افزایش می‌یابد. حتی در این بیماران نوعی سرطان خاص به نام «سارکوزکاپوس» نیز دیده می‌شود.

ممکن است عامل ایجاد کننده سرطان دهان در خود دهان نباشد. در حقیقت سرطان در نقطه‌ دیگری از بدن ایجاد شده و متاستاز ناشی از سرطان اولیه در محیط دهان ایجاد ضایعه کرده باشد. در متاستازهای سرطان‌ها معمولا استخوان فک درگیر می‌شوند که با معاینات روتین دندانپزشکی می‌توان آن‌ را تشخیص داد و درمان کرد.

آشنایی با متادون و تاثیر آن

Image result for ‫عکس متادون‬‎
متادون یک شبه افیون مصنوعی است که در آزمایشگاه تولید می‌شود و بیشتر در درمان وابستگی به سایر شبه افیونی‌ها نظیر هروئین، کدئین و مورفین کاربرد دارد.

شبه افیونی‌ها را فرآورده‌های طبیعی مانند مورفین و کدئین و شبه افیونی های نیمه مصنوعی را مانند هروئین معرفی میتوان کرد:سرخوشی و آرامش در میان تمامی داروهای شبه افیونی مشترک بوده و با ادامه درمان و رسیدن به یک دوز ثابت، تحمل به این اثرات ایجاد می شود.

متادون باعث جلوگیری از تاثیر نئشه آور هروئین و سایر شبه افیون‌ها می‌شود، اما عوارضی نظیر تعریق، یبوست و افزایش وزن را به همراه دارد.

عواملی نظیر کاهش عوارض جسمی و روانی ناشی از ترک، مهار یا کاهش میل به مصرف، از دیگر قابلیت‌های متادون در مهار اعتیاد به مخدر‌های «اپیوئیدی» است، ادامه داد: متادون مانند تمام مخدر‌های اپیوئیدی ایجاد تحمل و وابستگی می‌کند که تحمل نسبت به اثرات روانی مانند سرخوشی سریع‌تر را پدید می‌آورد.

مصرف طولانی مدت متادون را موجب توهم و اختلالات روانی هنگام خواب، عدم اعتماد، هنجار شکنی‌های بیگاه، عدم ثبات شخصیتی و در مواردی میل به خودکشی و چرب شدن کبد عنوان کرد.

عوارض طولانی مدت مصرف متادون کدامند؟

مصرف متادون برای نخستین بار موجب بیماری و یبوست می‌شود و با مصرف دوز زیاد متادون، خاصیت تسکین دهندگی آن افزایش می‌یابد و فرد دچار خواب آلودگی می‌شود که در صورت مصرف بیشتر، کما یا بروز اختلالات تنفسی را در پی دارد.

قطع عادت ماهانه در بانوانی که به طور مداوم از متادون یا سایر اپیوئید‌ها استفاده می‌کنند را از دیگر عوارض آن برشمرد واین بانوان تنها زمانی که مصرف خود را قطع کنند سیستم بدن آن‌ها به حالت طبیعی باز می‌گردد و چنانچه در طول این دوره از قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده نکنند، احتمال بارداری افزایش می‌یابد.

مصرف مواد افیونی احتمال سقط جنین یا تولد کودکان زیر وزن استاندارد و یا ناقص را افزایش می‌دهدوقطع ناگهانی این مواد در دوران بارداری باعث بروز نشانگان ترک اپیوئید در جنین شده که بیشتر این سندرم در نوزادان تازه متولد شده از مادر معتاد بروز می‌کند و نیاز به پیگیری پزشکی دارد.

عوارض جانبی مصرف متادون

عوارض جانبی مصرف متادون رخوت، یبوست، تعریق و عدم تحمل گرما، سرگیجه و غش، انقباض مردمک ها، کاهش فشارخون، تهوع و استفراغ برشمرد و افزود: افزایش وزن، اختلال حافظه، بیقراری، درد شکمی، توهم و سرگشتگی، خارش پوست یا عوارض جلدی و اختلالات جنسی از دیگر عوارض آن به شمار می‌رود.