آیا میدانید ؟ جالب ترین و شگفت انگیزترین دانستنی های جهان | ماگرتا

درمان بیماری «ام‌اس» با کمک سلول‌های «تی»پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که نوعی از سلول‌های تی بدن می‌توانند به درمان برخی از بیماری‌های خودایمنی مانند ام‌اس کمک کنند.

پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که «سلول‌های تی تنظیم‌کننده» (Tregs) می‌توانند آسیب‌های وارد شده به نخاع را در بیماری‌هایی مانند ام‌اس کاهش دهند.

نتایج این پژوهش که در «دانشگاه کالیفرنیا، ارواین» (UC Irvine) انجام شده است، نشان می‌دهند که چگونه سلول‌های تی تنظیم کننده، از واکنش‌های خودایمنی و به خصوص عوارض جانبی «سلول ۱۷ تی کمکی» (Th17) که به گسترش چندین بیماری‌ خودایمنی منجر می‌شود، پیشگیری می‌کنند.

این پژوهش، مبتنی بر پروژه اخیری است که سلول‌های ۱۷ تی کمکی و نقش آنها را در گسترش چند بیماری خودایمن مورد بررسی قرار داده است.

نتایج این پژوهش حاکی از این هستند که مهار سلول‌های ۱۷ تی کمکی با سلول‌ های تی تنظیم‌کننده می‌تواند به بهبود نسبی سلول‌ها کمک کند.

این پژوهش نشان می‌دهد که چگونه می‌توان بیماری‌های خودایمن را با استفاده از درمان‌های سلولی مبتنی بر سلول‌های تی تنظیم‌کننده، به صورت موثر هدف قرار داد.

شیواشانکار اوثی»، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما روشی را کشف کرده‌ایم که سلول‌های تی تنظیم‌کننده با کمک آن می‌توانند سیگنال‌دهی کلسیم را در سلول‌های ۱۷ تی کمکی بیماری‌زا کاهش دهند، به برطرف کردن التهاب عصبی کمک کنند و فعال سازی مجدد سلول‌های ۱۷ تی کمکی را در نخاع محدود کنند.

«مایکل کاهالان» از پژوهشگران این پروژه گفت: این پژوهش که بر سالها تخصص ما مبتنی است، تعامل میان سلول‌های ۱۷ تی کمکی و سلول‌ های تی تنظیم‌کننده را مشخص می‌کند و ویژگی‌های مربوط به تحرک و سیگنال‌ دهی بین سلولی را نشان می‌دهد. پژوهش ما، بینش‌های جدیدی را در مورد پاتوفیزیولوژی بیماری ام‌ اس فراهم می‌کند.