عطاری بهار

تبلیغات اغواگرانه کاشت مو کلاهبرداری است / مراکز غیر مجاز با تغییر مکان به فعالیت ادامه می دهند

عطاری بهار
درباره برخی تبلیغات مبنی بر کاشت ۱۲ تا ۱۶ هزار تار مو در یک جلسه، باید تاکید کرد که متقاضیان کاشت مو نباید به تبلیغات کاذب در خصوص کاشت مو توجه کنند.
انواع روش های کاشت مو را که هم اکنون در همه جای جهان اجرا می شود را می توان به 6 دسته تقسیم کرد ، کاشت مو به شیوه پانچ که به خاطر قدیمی بودن دیگر اجرا نمی شود ، کاشت مو به شیوه اف یو تی (FUT)که به عنوان پیوند موی بدون بخیه و پانسمان شناخته شده است ، کاشت مو به شیوه اف آی تی (FIT)که در این روش محل برداشت نوار بایستی حتماً بخیه زده شود ، کاشت مو به شیوه سیف (Safe) در این روش با به کارگیری از موتور برای برداشت مو، سرعت عمل جراحی را بالا می برد ، روش ترکیبی کاشت مو آمیزه ای از شیوه های FUT و FIT است و در آخر کاشت مو با بهره گیری از تکثیر فولیکول ها در آزمایشگاه است بدین صورت که تعداد کمی از فولیکول های شخص جدا می شود و بعد به شمار موهایی که نیاز است در آزمایشگاه تکثیر داده می شود.

سوالی که در این جا به وجود می آید این است که افراد باید از کدام روش استفاده کنند پاسخ این سئوال آسان است و اگر به پزشک خود اعتماد دارید انتخاب روش را به عهده او بگذارید، اگر بیمار از جراحی ترس دارد و تمایل به بخیه زدن و بخیه کشیدن ندارد و از اسکار پشت سر (خط بخیه) نگران است و یا به هر دلیل دیگری تمایل به FUT ندارد روش FIT مناسب تر است. اگر بیمار اجازه تراشیدن موها را نمی دهد روش FUT انجام می شود، زیرا در روش ترکیبی کل موها تراشیده خواهد شد. در برداشت مو از بدن بدلیل ناکافی بودن بانک موی پشت سر معمولا FIT انجام می شود. بیمارانی که قسمت جلوی سر آنها خالی شده است و خط موی جلوی سر آنها وجود ندارد، مناسب ترین گزینه FUT هستند، در واقع بدلیل ظرافتهای خاصی که در کاشت نسبت به FIT می توان ایجاد کرد، طراحی خط مو و کاشت جلوی سر بهتر است به روش FUT انجام شود. اگر در یک جلسه مقدار زیادی مو لازم است معمولاً FUT بیشتر از FIT جواب می دهد و تراکمهای بالاتر را می توان ایجاد کرد.

معمولا به هر روشی که کاشت مو انجام شود 3-2 هفته پس از کاشت، موها وارد فاز استراحت شده و می ریزند، البته ریشه مو سالم و زنده است و فقط ساقه آن می ریزد. رشد مجدد موها 4-3 ماه بعد آغاز شده و در مجموع 6 ماه تا یکسال طول می کشد تا موها کاملا رشد نمایند.

2 علت عمده برای ناموفق بودن پیوند مو در زنان

دلیل ناموفق بودن اکثر پیوند مو در زنان را به 2 عامل تقسیم کرد: انتخاب زنان برای کاشت مو به دو عامل نسبت موهای ناحیه ی دهنده به مساحت منطقه ی طاسی و همچنین توقعات و انتظارات بیماران از این عمل بستگی دارد. هرچه ناحیه ی دهنده (donor) کم پشت تر باشد کمتر می توان منطقه ی طاسی را پر کرد. اکثر خانم ها موی کافی در ناحیه ی دهنده برای انجام 1تا 3جلسه کاشت مو را دارند..البته همیشه نتیجه ی عمل باید نسبت به درد عمل و هزینه ی پرداخت شده توسط بیمار سنجیده شود.

در برخی از خانم ها کم پشتی وسیع در کل سر مشهود بوده و بیش از50 درصد از موهای سر کرکی شده است. این وضعیت را آلوپسی منتشر بدون الگو یا DUPAA می نامند. متأسفانه این قبیل افراد برای کاشت مو مناسب نیستند.

برخی از خانم ها به چیزی کمتر از پرپشتی کامل موها رضایت نمی دهند. این گروه توقع دارند پس از یک جلسه کاشت مو، پوست سر اصلاً دیده نشود. این یک توقع غیر منطقی است و در اغلب موارد امکان پذیر نیست و به همین دلیل نباید این افراد را برای عمل پذیرفت.

بهترین حالت در انتخاب کاشت مو به عنوان درمان ،خانمی است که دچار ریزش موی ارثی باشد ولی ناحیه پشت سر او تراکم مناسبی داشته و حجم ریزش مو وسیع نباشد. در صورتی که خانمی گزینه مناسبی برای کاشت مو باشد، پزشک با بررسی مدل ریزش مو، سن شروع ریزش مو در خانواده بیمار و همچنین خود فرد، وسعت ریزش مو، وضعیت فعلی ناحیه دهنده، نتایج درمان طبی در کند کردن ریزش مو یا رویش موی جدید و توقع او از نتیجه کاشت مو در خصوص انجام کاشت مو تصمیم گیری خواهد کرد.

ایده آل ترین افراد برای کاشت مو

ایده آل ترین افراد برای کاشت مو چه کسانی هستند؟مهمترین فاکتور در پیش بینی موفقیت آمیز بودن عمل پیوند مو انتخاب بیمار مناسب توسط پزشک و انتخاب جراح با تجربه توسط بیمار است. در نحوه انتخاب بیمار سه نکته اصلی قابل توجه است توانایی پزشک مشاور در یافتن اهداف و انگیزه بیمار از پیوند مو، ، پذیرش کامل توانایی، تخصص وتجربه جراح توسط بیمارو معاینه فیزیکی بیمار.

بیشتر متقاضیان پیوند مو جوانان کمتر از 25 سال هستند .آقایان این حقیقت را بپذیرند که خط مویشان بعد از بلوغ به طور طبیعی شروع به تنگ شدن می کند. بنابراین بیماران متوجه می شوند که در سن مناسب اقدام پیوند مو بکنند چرا که ریزش پیشرونده مو باعث می شود بیمار 2 بار احتیاج به پیوند مو داشته باشد.بیماران مسن، در اواخر دهه شش یا هفت یا حتی هشت هم می توانند گزینه مناسبی برای پیوند مو باشند .از طرفی نحوه ریزش موی زنان و مردان متفاوت است. بیشتر زنان ریزش موی منتشر دارند ، تا کنون مردان بیشتر از زنان متقاضی پیوند مو بودند ولی تعداد زنان متقاضی در حال افزایش است .ارزیابی انعطاف پذیری پوست سر و بررسی پزشکی و سوابق بیمار و اثرات جراحی قبلی پیوند مو در صورت نیاز به ترمیم مجدد دیگر فاکتورهای مورد ارزیابی توسط پزشک است.

تبلیغات دروغین کاشت مو را باور نکنید!

در رابطه با تبلیغات اغواگرایانه برخی از مراکز کاشت مو و همچنین تبلیغات فریب دهند در فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای:

 امروزه بحث کاشت مو مورد سوء استفاده قرار گرفته است از تبلیغات گسترده ماهواره ای که توسط بعضی افراد سود جو و مراکز غیر مجاز با عناوین غیر واقعی انجام می گیرد تا تبلیغات در صفحه نیازمندی های روزنامه و فرستادن بروشورهای تبلیغاتی به منازل و اداره جات و یا دعوت آرایشگران به اینگونه موسسات و دادن درصد حق العمل و جذب مشتری از اینگونه روش ها که با اخلاق پزشکی ناسازگار است.

دخالت بعضی تکنسین های کاشت مو که بعضا پزشک و یا پیراپزشک نبوده و مدارک غیر پزشکی دارند و صرفا به خاطر تجربه اندکی که در مدت همکاری با یک پزشک متخصص بصورت ناقص بدست آورده اند شروع به انجام عمل پیوند مو کرده اند و بعضا از مطب بعضی پزشکان غیر مرتبط با این تخصص و یا پزشکان دیگر استفاده نموده و تحت عنوان و مجوز این پزشکان اقدام به عمل پیوند مو با وسائل و تجهیزات ناقص و غیر استاندارد و عدم رعایت مسائل استریلیتی و بدون اقدامات خاص مراقبتی و فضاها و تجهیزات استاندارد باعث صدمات غیر قابل جبران به بیماران شده است که بعضی از این صدمات صرف نظر از صرف هزینه بیهوده توسط بیمار، حتی توسط متخصص با تجربه نیز قابل برطرف کردن نیست و منجر به شکایات مختلف شده است.

بعضا برخی این مراکز غیر مجاز با شناسایی وزارت بهداشت تحت تعقیب و پی گیری قرار گرفته اند نقل مکان کرده و با عنوان جدید و در محل دیگر شروع به فعالیت می کنند که تعقیب و پی گیری توسط مجریان قضایی مشکل یا غیر ممکن می گردد.

 در مورد کاشت مو ضمن اینکه عمل ساده ای به نظر می رسد ولی مسئله مشکلی است که حتما یک متخصص پوست و مو که دارای شناخت کافی در مورد بیماریهای پوست و مو و تجربه کافی دانشگاهی دارد، تشخیص دهد که اصلا فرد نیاز به کاشت مو دارد و برای مسائل روحی و شرایط عمومی، سن، جنس، بیماریهای زمینه ای از قبیل دیابت، مشکلات قلبی- عروقی، بیماریهای تنفسی مزمن، بیماریهای خونی، مصرف داروهای ضعف سیستم ایمنی، مشکلات روحی روانی بیماران، بارداری و شیردهی در بانوان و مراقبت های پس از عمل از جمله عفونت، دفع پیوند و... همگی لزوم مراجعه به متخصص را ضروری می کنند.

کاشت 12 تا 16 هزار تار مو در یک جلسه کذب محض است

 درباره برخی تبلیغات مبنی بر کاشت ۱۲ تا ۱۶ هزار تار مو در یک جلسه، باید تاکید کرد که متقاضیان کاشت مو نباید به تبلیغات کاذب در خصوص کاشت مو توجه کنند. هرگز به این اعداد دلخوش نکنید و در واقع این مطلب را از مصادیق بارز کلاهبرداری در حیطه پزشکی بدانید، چراکه شما به هیچ عنوان نمیتوانید تعداد موهای کاشته شده را بشمارید. اگر پزشک به صورت قطعی و بدون هرگونه ریسک در مورد نتیجه کاشت مو، به شما اطمینان و ضمانت صددرصد میدهد، باید در مورد کار وی شک کنید، چراکه هیچ مطلبی در پزشکی بویژه پزشکی زیبایی دارای قطعیت کامل نیست.

هیچگاه به تبلیغات شبکه های ماهواره ای اعتماد نکنید و فکر نکنید هرکس در مجله مطلبی مینویسد دارای صلاحیتهای لازم است. متوجه باشید که مطالب و گفته های پخش شده در شبکه های ماهوارهای کذب محض است، زیرا هیچ کنترل علمی روی محتویات این برنامه ها وجود ندارد و هرکس با هر مدرکی میتواند با پرداخت پول خودش را دکتر متخصص معرفی و تبلیغات کند.

در رابطه با تعرفه های قیمت کاشت مو:انجمن پوست و موی ایران در این خصوص تعرفه ای را اعلام نکرده است ولی وزارت بهداشت در کتابچه ارزش نسبی خدمات و مراقبتهای سلامت جدولی در این خصوص تنظیم کرده است که مراکز باید از آن پیروی کنند .

عوارض پیوند مو

در رابطه با عوارض پیوند مو :مانند هر  عمل جراحی دیگر در مواردی احتمال بروز عوارض ناشی از عمل در کاشت مو نیز وجود دارد. البته در غالب موارد عوارض کاشت مو بسیار جزیی و خفیف است. این عوارض عبارتند از  تورم پیشانی و دور چشم که در عرض چند روز برطرف می شود، عفونت، احساس بیحسی و مورمور شدن ، خارش و جوش هستند.

یکی دیگر از عوارض نادر و البته جدید در کاشت مو که نتیجه عمل را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث می شود که موها در یک منطقه رشد نکرده و در سایر نواحی به صورت کامل رشد نکنند« نکروز محل گیرنده» است . فاکتورهایی که فرد را مستعد بروز این عارضه می کنند عبارت است از کشیدن سیگار ،سرهای پهن،کاشت مو با تراکم خیلی بالا و استفاده از ادرنالین .

به گفته وی ، سکسکه یک پدیده جالب است که بعضا پس از کاشت مو رخ می دهد. علت دقیق این عارضه مشخص نیست. در اکثر موارد موقتی است و در موارد کمی نیاز به درمان خواهد داشت

افراد طاس می توانند کاشت مو انجام دهند ؟

 اگر سه ناحیه جلوی سر، بالای سر و فرق سر همزمان طاس باشند، طاسی کامل و درجه هفت محسوب می شود. این افراد معمولا بانک موی کافی هم ندارند و پشت سرشان یک نوار نازک شبیه نعل اسیب مو دارند و نمی توانند گزینه مناسب برای کاشت مو محسوب شوند. برای چنین افرادی کلاه گیس توصیه می شود.

این نکات مهم را پیش از کاشت مو رعایت کنید!

بیماران دقت داشته باشند که یکسری از نکات را باید برای بازدهی بهتر انجام دهند .از مصرف آسپرین و دیگر داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک، ایندومتاسین و ادویل در طول دوهفته قبل از عمل خودداری کنید چرا که این داروها باعث رقیق شدن خون و افزایش خونریزی در طول عمل خواهد شد. داروهایی از جمله قرص سرماخوردگی بزرگسالان (ادولت کلد) و قرص کلد استاپ هم محتوی آسپرین هستند که آنها را هم نباید مصرف کرد. حتی خوردن یک عدد قرص آسپرین هم میتواند استعداد خونریزی را به مدت 2 هفته زیاد کند.

مصرف محلولهای حاوی «مینوکسیدیل» از دو هفته قبل از عمل پیوند ممنوع است. این ماده با افزایش جریان خون پوست سر میزان خونریزی هنگام عمل را زیاد می کند.

همچنین افراد سیگاری بهتر است حداقل یک ماه قبل از جراحی سیگار نکشند. دود سیگار در ترمیم زخم اختلال ایجاد میکند. برای فراهم کردن محیط مناسب جهت بهترین حالت ترمیم زخم و زنده ماندن موهای پیوندی باید از دود سیگار پرهیز کرد. در صورت توقف مصرف سیگار، بهترین نتیجه را از کاشت مو خواهید گرفت .

استفاده از ویتامین "ای" و "ب کمپلکس" هم در یک هفته به عمل جراحی باید متوقف شود. این ویتامینها هم در انعقاد خود اختلال ایجاد کرده، روند جراحی را دچار مشکل می کند پرهیز از ورزشهای سنگین در یک هفته مانده به عمل پیوند الزامی  است.

شواهدی وجود دارند که نشان می دهند ورزشهای سنگین در روند انعقاد اختلال ایجاد می کنند. صبح روز پیوند موهای خود را بشویید. به هیچ عنوان از ژل مو، موس یا اسپری تافت استفاده نکنید موهای پشت و پهلوی سر را کوتاه  نکنید. موهای بلند میتوانند خط جراحی پشت سر را مخفی کنند. پس تا جایی که ممکن است اجازه دهید موهایتان بلند شود. مایعات زیادی بنوشید و شب قبل از عمل و صبح روز عمل غذایی ساده میل کنید. به این ترتیب احتمال ضعف و تهوع در هنگام عمل کمتر خواهد شداز مصرف قهوه در صبح روز عمل پرهیز کنید.

در روز عمل لباس راحتی بپوشید. حتی به لباسهای زیر هم توجه کنید که باعث آزار شما نشود. صبح روز عمل یک قرص خوابآور بخورید. به این ترتیب در زمان جراحی آرامش بیشتری خواهید داشت ولی به هیچ عنوان نمیتوانید بعد از عمل پیوند رانندگی کنید . ترومای مستقیم به سردر اثر ضربه و یا خاراندن عامل مهمی در خروج گرافتها و یا ایجاد زخم هستند . بنابر این به بیماران توصیه می شود مراقب باشند به طور سهوی به خصوص موقع خوابیدن ناخن خود را روی سر نکشند. به منظور جلوگیری از این مسئله ناخنهای خود را کاملا کوتاه کنند و موقع خواب از کلاه جراحی استفاده نمایند. به منظور جلوگیری از آسیبهای وارده به سر به بیمار توصیه می شود 24 ساعت اول بعد از عمل کاملا استراحت کند.این آسیبها شامل ضربه های مکانیکی و همچنین ترومای ناشی از افزایش جریان خون پوست بعد از فعالیت است.

نکات بهداشتی در خرید شیرینی شب عید

عطاری بهار

معمولا اغلب خانواده‌های ایرانی شیرینی پذیرایی عید را درست شب عید، یعنی همان زمانی که قنادی‌ها شلوغ است و خبری از شیرینی‌های مرغوب و تازه نیست، تهیه می‌کنند و بیچاره آن مهمانانی که باید به تعارف میزبان این شیرینی‌های مانده و تاریخ مصرف گذشته را به زور میل کنند! اما هنگام خرید شیرینی باید چه نکاتی را مدنظر قرار دهیم؟

 معمولا به دلیل ازدحام کاری در شب عید اغلب شیرینی‌پزها از ماه‌ها قبل شیرینی‌هایی را برای عید تهیه و انبار می‌کنند و این خود امکان فساد و کهنگی محصول را بالا می‌برد. در نتیجه تنها به ظاهر خوش آب و رنگ شیرینی اکتفا نکنید و قبل از خرید، حتما شیرینی را از نظر طعم، بو و تازگی تست کنید و اگر شیرینی مورد نظرتان در بسته بندی بود و قابل تست نبود از خرید آن خودداری کنید.
از خرید شیرینی‌هایی که با خوردن آن احساس جمع شدن دهان به مصرف‌کننده دست می‌دهد، اجتناب کنید. این علامت نشان می‌دهد که میزان بیکینگ پودر به کار رفته در شیرینی بالاست.
شیرینی‌هایی بخرید که روکش‌های شکلاتی، مواد رنگی، شکری، کرمی و مربایی ندارند.
سعی کنید تا حد امکان از خرید تافی، آبنبات، شکر پنیر و پاستیل‌های شکری اجتناب کنید. این محصولات از ترکیب اسانس، شکر و رنگ‌های سنتزی تشکیل شده‌اند و هیچ فایده‌ای جز افزایش کالری بدن ندارند.
اگر قصد خرید گز دارید حتما انواع پر مغز و کم شیرین یا رژیمی سبزرنگی را که اغلب از قند‌های طبیعی ضعیف شده‌ای چون مانیتول، سوربیتول، ایزومالت و استویا تهیه شده‌اند، انتخاب کنید. این قندها برای تجزیه نیاز به انسولین ندارند و بتدریج و به میزان کم، قند خون را بالا می‌برند. توجه داشته باشید هر نوع گزی را که فروشنده ادعا کرد رژیمی است، نخرید و مشخصات مندرج روی بسته‌بندی محصول را مطالعه کنید و همیشه سراغ برندهای معتبر بروید.
سوهان به دلیل زعفرانی که در ترکیباتش به کار می‌رود، اغلب گرانقیمت است و به همین دلیل بیشتر فروشندگان به جای زعفران از گل رنگ، زردچوبه، جوهرهای رنگی یا پودر زعفران سنتزی استفاده می‌کنند و در مقابل محصول را ارزان‌تر می‌فروشند. در نتیجه هیچ ارزانی بی‌حکمت نیست و لازم است بدانید که این ترکیبات می‌تواند عوارض متعددی برای کلیه، کبد و مغز داشته باشد.
در میان شیرینی‌ها، شیرینی نخودچی و برنجی برای کودکان و نوجوانان گزینه مطلوبی هستند، اما اگر شکر زیادی داشته باشند، اغلب موجب یبوست می‌شوند.
اگر برای تنوع می‌خواهید همراه چای، نبات تعارف کنید، ترجیحا نبات‌هایی را که از نی چوبی تهیه شده‌اند، خریداری کنید. نی‌های پلاستیکی اغلب غیربهداشتی بوده و هنگام تماس با نوشیدنی‌های داغ سمومی از آن خارج می‌شود که می‌تواند برای سلامت مصرف‌کننده مخاطره‌آمیز باشد.
از خرید نبات فله‌ای که در شرایط بد محیطی عرضه می‌شود، اجتناب و آن را در بسته‌بندی‌های بهداشتی تهیه کنید و بدانید نبات‌های زعفرانی بخصوص انواع فله‌ای آن اغلب حاوی رنگ‌های شیمیایی هستند. بهترین مشخصه برای انتخاب نبات ممتاز و اعلا، شفافیت بلورهای آن است.

بهترین اقدامات در زمان سوختگی/"خمیردندان" بدترین گزینه برای بهبود سوختگی!/ تاول سوختگی را به هیچ وجه نترکانید

عطاری بهار
باورهای غلطی که امروزه بسیار شنیده می‌شود حاکی بر آن که در محل سوختگی خمیر دندان، سیب زمینی رنده شده، گوشت قرمز ... قرار دهید. هیچ اثبات علمی برای این موضوع وجود ندارد و در واقع باعث می‌شود که محل سوختگی بدتر و وسعت آن بیشتر و عمیق‌تر شود.

سوختگی‌های حرارتی با سوختگی‌های شیمیایی بسیار متفاوت هستند، با نزدیک شدن به چهارشنبه سوری معمولا با مواد آتش‌زا و ترقه‌ها، سوختگی های حرارتی بیشتر برای افراد ایجاد می‌شود.

 بهترین اقدام در مواجه با سوختگی را شست و شوی آن محل دانست وهنگام سوختگی در درجه اول بهترین کار شست و شوی محل سوختگی با آب ولرم یا سرم شستشو است چرا که دور کردن مواد آتش‌زا از سطح پوست باعث می‌شود وسعت سوختگی بیشتر نشود اما در رابطه با صدمه دیدن مناطق حساسی چون چشم و گوش فرد باید فورا به بیمارستان منتقل شود و توصیه اکید می‌شود به هیچ عنوان اطرافیان خودسرانه اقدامی انجام ندهند.

باورهای غلطی که امروزه بسیار شنیده می‌شود حاکی بر آن که در محل سوختگی خمیر دندان، سیب زمینی رنده شده، گوشت قرمز ... قرار دهید. هیچ اثبات علمی برای این موضوع وجود ندارد و در واقع باعث می‌شود که محل سوختگی بدتر و وسعت آن بیشتر و عمیق‌تر شود. استفاده از پماد‌های سیلور سولفاتدیازین و نیتروفورازون بهترین گزینه‌ها برای سوختگی‌های جزئی و درمان‌های خانگی است.

زمانی که پوست دچار سوختگی می‌شود تاول‌هایی در آن محل پدید می‌آید که بسیار توصیه می‌شود افراد آنها را نترکانند چرا که روی تاول حفاظی موجود است که از بافت‌های زیرین پوست در برابر صدمه بیشتر مراقبت می‌کند. حتما محل سوختگی را تمیز نگه دارید چرا که شست و شوی زیاد باعث جلوگیری از عفونت‌های ناشی از سوختگی می‌شود، معمولا عفونت‌ها در روز دوم و سوم بعد از سوختگی اتفاق می‌افتد.

یک سوختگی تمیز نیازی به مصرف آنتی بوتیک ندارد مگر آنکه علائم عفونت بروز کند. اگر مایع زرد رنگ یا مایل به سبز از زخم بیرون بیاید و یا اینکه پوست اطراف زخم قرمز رنگ، گرم، متورم و دردناک شود نشان می‌دهد زخم عفونت کرده است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

همچنین وجود هر نوع رگه های قرمز رنگ در پوست اطراف زخم، نشان‌دهنده عفونت دستگاهی از بدن به نام دستگاه لنفاوی است که مایعات را از بافت‌ها بیرون می‌کشد.عفونت سیستم لنفاوی خطرناک است، به خصوص اگر همراه با تب باشد. لذا مشاهده خطوط قرمز رنگ اطراف زخم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

 افراد حتما از پماد‌های ترمیم کننده زخم و پماد‌های حاوی روی و مس برای بهبود و ترمیم زخم استفاده کنند چرا که در صورت عدم مصرف برای پوست 2 اتفاق ناگوار رخ می‌دهد، یکی ایجاد گوشت اضافه و دیگری لک‌های تیره ناشی از سوختگی روی پوست باقی می‌ماند.

قرار دادن کمپرس سرد را روی سوختگی‌هایی که پوست کنده نشده است مفید است و قرار دادن یخ در محل سوختگی باعث می‌شود سلول‌های التهابی از محل سوختگی دور شوند و توصیه می‌شود افراد برای سوختگی‌هایی که پوست کنده نشده است از کمپرس سرد استفاده کنند همچنین دلیل دیگر استفاده از کمپرس سرد این است که وسعت سوختگی و شدت درد را نیز کاهش می‌دهد.

علاوه بر موارد ذکر شده، زخم ناشی از سوختگی برای بهبود سریع‌تر، بهتر است چرب نگه داشته شود، ولی به یاد داشته باشید هیچ پماد و داروی موضعی وجود ندارد که جای سوختگی را کاملا از بین ببرد و استفاده از برخی دارو‌ها و کرم‌های تبلیغاتی باید جلوگیری کرد. در واقع، درمان کامل یک زخم سوخته فقط از سوی پزشک متخصص ممکن است. در طول زمان بهبود زخم سوخته نیز بهتر است از نظر تغذیه‌ای رژیم پر پروتئین و پر کالری و همچنین حاوی مقادیر بالای ویتامین C مصرف شود که باعث تسریع در التیام زخم  سوختگی می‌شود.