عطاری بهار

آنچه ترشحات چشم درباره سلامت شما فاش می‌کند

عطاری بهار
مسدود شدن یک مجرای اشک می تواند از تخلیه عادی اشک جلوگیری کرده و به شکل گیری شرایطی به نام داکریوسیستیت (عفونت کیسه اشکی) منجر می شود که تولید ترشحات غلیظ و چسبنده چشمی را در پی دارد.

چشم ها پنجره بدن انسان به سوی دنیای اطراف هستند. بینایی یکی از مهم‌ترین حواس انسان است که محرومیت از آن می تواند به واقع مشکل آفرین باشد. بر همین اساس، توجه به سلامت و شرایط چشم ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وجود اندکی ترشح یا پوسته در اطراف چشم ها عادی است، اما تغییر در رنگ، غلظت، یا مقدار آن می تواند به بروز مشکلی جدی‌تر اشاره داشته باشد.

ترشحات پوسته پوسته

هنگامی که از خواب بیدار می شوید به طور معمول مواجهه با اندکی ترشح در گوشه چشم مساله نگران کننده ای نیست، اما اگر ترشحات حالتی پوسته پوسته دارند یا با احساس سوزش و خارش مواجه هستید، ممکن است به بلفاریت، التهاب پلک، مبتلا باشید. همچنین، ممکن است مساله ای شایع‌تر مانند یک آلرژی زمینه ساز شکل گیری این شرایط شده باشد. طی فصل آلرژی، ممکن است آبریزش هر چه بیشتر چشم ها یا التهاب پلک را تجربه کنید که موجب شکل گیری ترشحات پوسته پوسته می شوند. افزون بر این، شرایطی دیگر به نام خشکی چشم می تواند موجب افزایش ضخامت لایه اشکی شود که به شکل گیری پوسته ها در امتداد پلک منجر می شود.

ترشحات غیر شفاف چشم

ترشحات چشمی به رنگ های زرد، سبز یا سفید می توانند نشان دهنده یک عفونت، مانند ورم ملتحمه، باشند که به نام چشم صورتی نیز شناخته می شود، به ویژه اگر چشم های شما دچار خارش شده یا قرمز به نظر برسند. ورم ملتحمه بر دو نوع باکتریایی و ویروسی است و در شرایطی که هر دو می توانند واگیردار باشند، گسترش نمونه ویروسی بسیار راحت‌تر است و حتی از طریق دست دادن نیز امکان انتقال وجود دارد. در نوع ویروسی ابتدا یک چشم قرمز و تحریک می شود و سپس طی یک یا دو روز بعد چشم دیگر نیز شرایطی مشابه به خود می گیرد. در نوع باکتریایی به طور معمول تنها یک چشم درگیر می شود. افزون بر این، گل مژه نیز می تواند موجب شکل گیری ترشحات زرد رنگ و احساس ناراحتی شود.

چشم های گریان

آبریزش چشم می تواند در نتیجه آلرژی ها یا یک واکنش به آب و هوای سرد شکل بگیرد، اما اشک بیش از حد می تواند نشانه ای از خشکی چشم نیز باشد. زمانی که چشم ها به میزان کافی برای روانسازی اشک تولید نمی کنند، تحریک شده و در این شرایط غده اشک مقدار زیادی اشک ترشح می کند.

ترشحات چشم غلیظ و چسبنده

مسدود شدن یک مجرای اشک می تواند از تخلیه عادی اشک جلوگیری کرده و به شکل گیری شرایطی به نام داکریوسیستیت (عفونت کیسه اشکی) منجر می شود که تولید ترشحات غلیظ و چسبنده چشمی را در پی دارد.

ترشح چرکی هنگام استفاده از لنز تماسی

استفاده از لنزهای تماسی خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. اگر هنگام گذاشتن لنز خود متوجه ترشحات چشمی شدید که گاهی اوقات با درد یا تغییر در قدرت بینایی همراه است، آن را یک زنگ هشدار برای ابتلا به عفونت چشمی در نظر بگیرید. کراتیت باکتریایی و قارچی دو عفونت قرنیه هستند که می توانند به واسطه استفاده از لنز تماسی شکل بگیرند. افزون بر ترشحات چرکی، درد یا حساسیت به نور از دیگر نشانه های این شرایط محسوب می شوند.

دشواری در دید به واسطه ترشحات چشم

اگر ترشحات چشم به اندازه ای غلیظ هستند که در قدرت بینایی شما اختلال ایجاد می کنند، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید. زخم های قرنیه می توانند به شکل گیری چنان ترشحات غلیظی منجر شوند که در دید فرد اختلال ایجاد می کنند. هرگونه تغییر یا از دست دادن قدرت بینایی عاملی نگران کننده محسوب می شود و باید به دقت توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

ترشحات دائمی چشم

اگر همواره با ترشحات چشم مواجه هستید، بدون در نظر گرفتن این که چند بار در روز آنها را پاک می کنید، مراجعه به یک چشم پزشک ایده خوبی است. این شرایطی عادی محسوب نمی شود.

دشواری در باز کردن چشم ها

اگر هنگام صبح با باز کردن چشم های خود دچار مشکل هستید، ممکن است چیزی به جز سستی و خواب آلودگی دلیل آن باشد. ورم ملتحمه یا چشم صورتی می تواند یکی از دلایل این شرایط باشد و این گونه به نظر برسد که چشم ها با چسبی قدرتمند بسته شده اند.

عادات ممنوع هنگام خالی بودن معده

عطاری بهار
آیا پس از بیدار شدن از خواب نخستین کاری که انجام می دهید نوشیدن قهوه است؟ خب، این ایده خوبی نیست، زیرا قهوه حتی اگر از نمونه های بدون کافئین باشد، تولید اسید معده را تحریک می کند.همه ما اغلب عاداتی داریم که بهتر است در زمان های مشخصی از روز انجام نشوند. و بسیاری از ما عادت هایی داریم که با معده خالی آنها را انجام می دهیم.

در ادامه قصد داریم به کارهای مختلفی که بهتر است صبح هنگام با معده خالی انجام ندهید، اشاره کنیم.

مصرف داروهای ضد التهاب

مصرف برخی داروها با معده خالی توصیه نمی شود که ضد التهاب ها نیز از آن جمله اند. داروهایی مانند آسپرین، پاراستامول (استامینوفن) و نمونه های دیگر با این ویژگی ها نباید با معده خالی مصرف شوند.

مصرف داروهای ضد التهاب با معده خالی کارایی آنها را کاهش می دهد و همچنین می تواند شکل گیری مشکلات سلامت جدی مانند خونریزی معده را در پی داشته باشد.

شیر می تواند اثرات منفی این قبیل داروها را کاهش دهد، از این رو مصرف آنها به همراه این نوشیدنی گزینه خوبی است. آب از دیگر نوشیدنی های مناسب دیگر برای مصرف دارو است.

نوشیدن قهوه

آیا پس از بیدار شدن از خواب نخستین کاری که انجام می دهید نوشیدن قهوه است؟ خب، این ایده خوبی نیست، زیرا قهوه حتی اگر از نمونه های بدون کافئین باشد، تولید اسید معده را تحریک می کند.

این به معنای آن است که در صورت نوشیدن قهوه با معده خالی، احتمال تجربه سوزش معده و مشکلات دیگر در دستگاه گوارش افزایش می یابد.

اگر پس از نوشیدن قهوه با معده خالی صبحانه نخورید، احتمال تجربه کمبود سروتونین، از انتقال دهنده های عصبی مسئول احساس شادی، افزایش می یابد و کل روز خلق و خوی بدی خواهید داشت.

اگر کنار گذاشتن عادت نوشیدن قهوه با معده خالی برای شما دشوار است، بهتر است به آن خامه یا شیر اضافه کنید، زیرا به لطف محتوای چربی آنها اثرات منفی این عادت کاهش می یابند.

همچنین، انتخاب قهوه طبیعی و نه نمونه هایی که فرآیند خشک کردن انجمادی را تجربه کرده اند، اهمیت دارد.

نوشیدن الکل

نوشیدن الکل با معده خالی می تواند همانند یک بمب برای معده عمل کند. اگر معده خالی باشد جذب الکل تا دو برابر افزایش می یابد که این شرایط با تزریق درون وریدی الکل به بدن قابل مقایسه است.

نوشیدن الکل با معده خالی روند گوارش آن را آهسته‌تر می سازد که به خماری شدیدتر پس از مصرف آن منجر می شود. همچنین، این کار آسیب شدیدتری به کبد، قلب و کلیه ها وارد می کند.

جویدن آدامس

آدامس جویدن با معده خالی ایده خوبی نیست، زیرا اسید کلریدریک تولید شده هنگام این کار مخاط معده را تحت تاثیر قرار داده و می تواند به شکل گیری گاستریت منتهی شود.

آدامس هایی که انتخاب می کنید بهتر است از شیرین کننده های طبیعی مانند زایلیتول و سوربیتول به جای قند، سیکلامات و آسپارتام در تهیه آنها استفاده شده باشد.

حتی اگر معده شما خالی نباشد، بهتر است آدامس جویدن بیشتر از 10 دقیقه طول نکشد.

انجام ورزش

بهتر است با معده خالی ورزش های شدید انجام ندهید، زیرا این شرایط می تواند به از دست رفتن چشمگیر توده عضلانی منجر شود.

همچنین، ورزش شدید با معده خالی موجب می شود تا به نتایج دلخواه خود دست نیابید، زیرا بدن از انرژی کافی برخوردار نیست.

اگر قصد دارید با معده خالی ورزش کنید به جای تمرینات سخت و شدید بهتر است تمرینات هوازی (ایروبیک) انجام دهید.

اگر با مشکلات عود کننده در دستگاه گوارش خود مواجه هستید، پیش از انجام هر گونه ورزشی بهتر است غذا بخورید، زیرا فعالیت جسمانی تولید شیره های گوارشی را تحریک می کند و این برای معده خوب نیست.

خرید غذا

اگر گرسنه هستید بهتر است خرید برای غذا را به زمانی دیگر موکول کنید زیرا ممکن است بیش از نیاز خود خرید کنید. پس بهتر است با معده خالی به خرید نروید.

پژوهش ها نشان داده اند که احساس گرسنگی موجب می شود تا بیش از نیاز خود غذا خریداری کنیم.

برای پیشگیری از این شرایط، پیش از خرید در خانه فهرست مواد غذایی مورد نیاز خود را تهیه کنید. این کار به صرف زمان و هزینه کمتر برای خرید نیز کمک می کند.

ترفند دیگر پرداخت هزینه با پول نقد به جای استفاده از کارت اعتباری است، زیرا از این طریق درک بهتر و واقعی‌تری از هزینه های خود خواهید داشت.

خط‌ قرمزهای خانه‌تکانی

عطاری بهار
آیا شما از آن دسته افرادی هستید که هنگام خانه تکانی فقط تمیزی خانه و آماده شدن برای عید برایتان مهم است؟ آیا حاضرید خانه را کاملا تمیز کنید، ولی بهای آن را با از دست دادن سلامت خود بپردازید؟

نباید هرگز و در هیچ شرایطی از یاد ببرید اولین و مهم ترین مسئولیت شما در قبال خودتان، محافظت از سلامت‌تان است. فراموش نکنید در خانه تکانی امکان بروز مشکلات اسکلتی ـ عضلانی بسیار زیاد است که علت آن هم افزایش بار فیزیکی فعالیت‌ها و خستگی ناشی از آن و نیز قرار گرفتن در وضعیت‌های ثابت و طولانی مدت است که باید مدنظر قرار گیرد. این مخاطرات در مورد خانم‌ها و بخصوص در سنین بالای 50 سال به مراتب بیشتر است.

با این تفاسیر، دقیقا در این مقطع از سال که فصل خانه تکانی است باید مروری بر گفت‌وگوی ما با دکتر احمد موذن‌زاده، فیزیوتراپیست و رئیس انجمن فیزیوتراپی استان فارس داشته باشید تا با خطرات خانه تکانی غیراصولی بیشتر آشنا شوید.

آسیب به مفاصل

پاک کردن شیشه‌ها روی مفاصل اندام فوقانی بخصوص شانه و مچ فشار وارد می‌کند. پاک کردن لوستر هم روی ستون فقرات و مهره‌های گردنی فشار وارد می‌آورد و هم اندام فوقانی. ضمنا احتمال سقوط از چهارپایه یا پله نیز محتمل است که می‌تواند باعث شکستن اندام تحتانی مانند لگن و مچ پا شود.

عطاری بهار

شستن کمرشکن فرش

در مورد شستن فرش هم مشکلات ستون فقرات کمری و عود دیسک کمر و همچنین فشار بر مفصل مچ دست محتمل است و در مورد جابه جایی وسایل منزل نیز رعایت اصول حفاظت از ستون فقرات و نکات ارگونومیک ضروری است. مثلا از خم و راست شدن روی کمر خودداری شده و روی زانو خم شویم و جسم سنگین را به بدن نزدیک کنیم و از چرخش ناگهانی بر ستون فقرات و حمل اشیای سنگین هم خودداری شود.

خانه تکانی، بلای جان برخی‌ها

میزان آسیب‌های اسکلتی ـ عضلانی در خانه تکانی نوروز در خانم‌های چاق و افرادی که دچار مشکلاتی چون ساییدگی مفاصل، دیسکوپاتی و پوکی استخوانی هستند، رایج‌تر است و فرد باید فعالیت‌های فیزیکی را بر اساس میزان آمادگی جسمانی و بیماری‌های زمینه‌ای که دارد انجام دهد؛ به عنوان مثال فردی که ساییدگی زانو دارد از خم و راست کردن مکرر زانو و اعمال وزن و دوزانو یا چهارزانو نشستن خودداری کند یا در مورد مشکلات دیسک کمر از ایستادن طولانی مدت و خم و راست شدن مکرر و حمل وزنه‌های سنگین یا وضعیت‌های نشسته طولانی مدت همراه با خم بودن سروگردن خودداری شود.

در مورد افراد چاق نیز با توجه به افزایش میزان فشار به مفاصل حتما باید به نحو مقتضی فعالیت‌های فیزیکی را به صورت محدود انجام دهند.

به مچ دستتان رحم کنید

توجه داشته باشید انجام حرکات پیاپی، سنگین و خم‌کننده مفاصل دست‌ها در روزهای خانه تکانی عوارضی به دنبال دارد که کشیدگی تاندون‌ها و کوفتگی مفاصل از جمله آنهاست.

انجام کارهای سنگین‌تر با انگشت‌ها نیز می‌تواند تشدیدکننده روماتیسم مفاصل یا عامل بروز آرتروز انگشتان باشد. اما مهم تر از آن بروز عوارضی در مچ دست است که شایع ترین آنها سندرم تونل‌کارپال است که بر اثر ضربات و خم شدن مکرر مچ، روی عصب دست ایجاد می‌شود و گزگز انگشتان را به‌دنبال دارد.

عارضه دیگری که ممکن است برای مچ دست ایجاد شود دکورون نام دارد که درد و تورم در ناحیه زیر شست دست و کشیدگی دو تاندون آن را سبب می‌شود. در مراحل پیشرفته این عارضه نیز باید مچ دست را گچ گرفت یا تاندون‌ها را جراحی کرد.

خانه تکانی را متوقف کنید!

نشانه‌های خطر شامل درد، گرفتگی یا اسپاسم عضلانی، تورم مفاصل، درد تیرکشنده به اندام‌ها و محدودیت حرکتی است که در صورت بروز چنین علائم و عوارضی بهتر است که ضمن توقف فعالیت با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنیم. استفاده از داروهای مسکن همراه با ادامه فعالیت فیزیکی در چنین شرایطی می‌تواند آسیب زننده باشد و در نظر گرفتن زمان مناسب برای استراحت و ریکاوری ضروری است.

خانه تکانی، نه در دقیقه 90

توصیه می‌شود از اوایل اسفندماه و با یک برنامه‌ریزی زمانی تدریجی و مناسب مراحل مختلف خانه تکانی با در نظر گرفتن اصول ذکر شده انجام شود. بدیهی است اگر به صورت فوق‌العاده و همراه با محدودیت زمانی و فشار بیش از حد مبادرت به فعالیت کنیم ریسک بروز آسیب را بالا برده‌ایم.

هیچ چیز در ایام نوروز بدتر از این نیست که تعطیلات را در بستر بیماری بگذرانیم!

خط قرمزهای خانـه تکانی را نشکنید

بهتر است زنان قبل از شروع کار به مدت ده تا 15 دقیقه‌ با حرکات ورزشی، نرمشی و کششی اندام‌های فوقانی و تحتانی، بدن خود را برای‌ ‌کار آماده کنند. بهتراست پس از دو ساعت کار و فعالیت، چند حرکت نرمشی تخصصی فیزیوتراپی انجام شود تا حالت فنری کمر حفظ شود.

انجام فعالیت‌هایی مانند جابه‌جایی مبلمان نباید به صورت انفرادی باشد.

در مورد فعالیت‌هایی مانند تمیزکردن لوستر که در ارتفاع است باید نکات ایمنی کاملا رعایت شود. ضروری است بعد از هر ده دقیقه کار کشیدن از آرنج و شانه‌ها کمی استراحت کنید.

در مورد قالیشویی یا شست‌وشوی پرده بهتر است از افراد حرفه‌ای کمک گرفته شود.

هنگام بلند کردن اجسام از زمین از مفاصل زانو و کمر به طور همزمان کمک بگیرید، کمرتان را صاف و زانو را خم نگه دارید تا فشار بین آنها تقسیم شود.

همراه با خانه تکانی بهتر است نسبت به چینش مناسب اسباب و وسایل منزل و در نظر گرفتن اصول ارگونومیک توجه شود و وضعیت مبلمان، بالش، تشک و.... نیز با توجه به اصول ذکر شده مورد بازبینی قرار گیرد.